Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Pozamiatane. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Pozamiatane. Pokaż wszystkie posty

wtorek, 19 listopada 2013

Usuwamy gumę do żucia z dżinsów


Zamrażanie a następnie skrobanie - NIE DZIAŁA !


Za to polewamy acetonem ( lub zmywaczem do paznokci z acetonem ) i szorujemy szczoteczką do zębów. Następnie wrzucamy do pralki.



Przed wrzuceniem prania do pralki - Pozamiatane


1. Sortujemy ubrania:

- wg. koloru

- rodzaju tkaniny

- albo wg. stopnia zabrudzenia


2. Sprawdzamy kieszenie, a jeśli mamy jakiekolwiek dziury, np. w dżinsach - zaszywamy, ponieważ w praniu mogą się powiększyć.

3. Zapinamy rzepy w kurtkach, zasuwamy suwaki - inaczej uszkodzą inne ubrania w pralce


Pralka:

- pamiętajmy o czyszczeniu filtra węża odpływowego

- raz, dwa razy w miesiącu załączmy pustą pralkę - w ten sposób nieco się przeczyści z cićków i innych zabrudzeń


poniedziałek, 18 listopada 2013

Usuwamy lakier do paznokci - Pozamiatane odc. 8



Na grubszych tkaninach lakier do włosów może zadziałać, chociaż niekoniecznie.

Spryskujemy plamę lakierem do włosów i szczotką do zębów próbujemy plamę wyczesać.

Jeśli tkanina jest cienka, jak w tym przypadku, to lakier do paznokci przesiąknie i już ratunku nie ma.



Białe ubrania w praniu - Pozamiatane odc.9


Żółte przebarwienia pochodzą od wybielacza. Dlatego:

1. do prania wlewamy 2 szklanki wody utlenionej - wlewamy prosto do bębna, na pranie, niech się pomoczy z pół godziny

2. po tym czasie dodajemy proszek do białego prania, ale w mniejszej ilości i nastawiamy standardowo cykl. Ubrania odzyskają swój biały kolor.


niedziela, 17 listopada 2013

Ręczne pranie wełnianych ubrań.



Temat na czasie, bo akurat ma 3 swetry - 2 prane w zimnej wodzie i 1 w 30 stopniach, wszystkie ręcznie. No ale chodzi głównie o wełnę, dlatego:

Ogólnie wełnę pierzemy w letniej wodzie, chyba że metka wskazuje coś innego - u mnie ma być zimna.

Pierzemy w płatkach mydlanych albo w środkach przeznaczonych do rzeczy wełnianych.

Upewniamy się, że płyn czy płatki dobrze rozpuściły się w wodzie.

Nigdy nie moczymy wełny dłużej niż 5 min, ugniatając delikatnie sweter.

Płuczemy w zimnej wodzie.


Owijamy sweter w ręcznik, który wchłonie wodę.

Następnie rozkładamy sweter na ręczniku z dala od kaloryfera czy słońca i tak go suszymy.

sobota, 16 listopada 2013

Czerwone wino na dywanie



Sypanie soli na plamy' z czerwonego wina jest niepolecane przez specjalistów do spraw czyszczenia dywanów.




Plamy z herbaty czy kawy na dywanie możemy potraktować kilkoma kroplami piwa.

Gazowana woda i papierowy ręcznik -  metoda na rozlany płyn na dywanie. Bąbelki powstrzymają wchłanianie płynu w dywan i prawdopodobnie plamy nie będzie. Prawdopodobnie, bo wszystko zależy od czasu i rodzaju płynu jaki wylejemy na dywan.

Szminka na dywanie - Pozamiatane odc.8


Tak szczerze, to z Pozamiatanych dowiem się więcej niż PPD. Do Rozenkowej chodzą te, które mają problemy z ruszeniem tyłka, a ja wolę praktyczne porady. Nie ubliżając nikomu.



piątek, 5 października 2012

Lodówka wg Odżywiaj się zdrowo


 O lodówce już było w Pozamiatanych, ale brakowało mi planszy, która by rozkład produktów przejrzyście pokazała. I tak trafiłam na stronę, którą polecam:










sobota, 18 sierpnia 2012

Przechowujemy produkty w lodówce / Pozamiatane odc. 16


Przechowujemy prawidłowo produkty w lodówce


czego nie robimy:  

 nie trzymamy


- chleba i bułek - w niskich temperaturach pieczywo szybciej   się starzeje ( jak dbać o chleb - klikamy w etykietkę chleb na blogu )
- produktów bez daty ważności
- nadjedzonych rzeczy jak pomidory, ogórki i inne
- szynki w folii, która przez to nie oddycha
- wilgotnego kurczaka, z którego kapie - rozsiewa drobnoustroje
- sałaty w folii, która przez to traci smak
- otwartej konserwy rybnej w puszce
- awokado w lodówce odpada
- nie wkładamy za dużo rzeczy do lodówki, nie ubijamy ich jak śledzi w puszce, w rezultacie mamy nieprawidłową cyrkulację powietrza

PEWNE BAKTERIE W NISKICH TEMPERATURACH NIE GINĄ!!!!!!!!!


ważna zasada - PIERWSZE KUPIONE, NAJPIERW ZJEDZONE

czyli

ostatnio zakupione produkty chowamy za tymi, które już w lodówce się znajdują


o tak zapchanej lodówce zapomnijcie :) 
 



JAJKA 

 nie myjemy jajek przed schowaniem ich do lodówki, bo wtedy zmyjemy z nich barierę ochronną
 a tak je układamy - szerszą dupką do góry, tam gdzie jest komora z powietrzem,

przetrwają 2, 3 tygodnie 








Masło wchłania zapachy, dlatego lepiej je  włożyć do szczelnego pojemnika albo do maselniczki

wszelkie tłuszcze jak margaryna, smalec itp tak przechowujemy













rybę z puszki przekładamy do pojemnika szklanego albo porcelanowego i przykrywamy talerzykiem 








Sałata w folii - azotany w sałacie przekształcają się w azotyny, które mogą być przyczyną zatruć albo też prowadzić do raka żołądka


 Najlepiej skropić wodą, do odpowiedniej szufladki z dostępem powietrza



Układamy produkty:

najpierw przemyjmy wnętrze lodówki antybakteryjnym płynem do chłodziarek




 albo użyjmy wodę z mydłem i sodą oczyszczoną








 lub wodę z octem 






 GÓRNA PÓŁKA 


dżemy, ser, jogurt, , mleko, kefir


Niższa półka



twarogi, wędliny, mięso i ryby, domowe przetwory,  oryginalnie zapaczkowane produkty


do pojemników na dole



sery twarde, pleśniowe, owoce i warzywa


półki w drzwiach - napoje, sosy w słoikach i jajka ostrym czubkiem w dół






PAKOWANIE



kotlety smażone rano - do folii i mrozimy



żółty ser na krótko zawijamy w folię aluminiową



wilgotna wędlina - każdy plasterek osobno albo w nieprzemakalną torebkę, albo plastikowe pudełko



kurczaka, żeby nie wysechł  a soki nie zalały lodówki - do zamykanego pojemnika 

a pojemniki wybieramy płaskie, tak aby czas mrożenia czy chłodzenia był najkrótszy


 

gotując zupę na jutro, wstawmy ją w ciągu dwóch godzin do lodówki, ale najpierw niech ostygnie i potem przelejmy ją do czystego słoika





Pomidory i ogórki 





zimno przyspiesza ich psucie , lepiej je trzymać w 20 stopniach










A w takich pojemnikach przechowujemy 



Herbatniki, ryż, makarony, mąkę, kasze, bułkę tartą  - najlepiej przykleić kartkę z datą ważności 

do herbatników na dół, wsypujemy kilka kryształków gruboziarnistej soli albo trochę ryżu 

bułkę tartą można przechować 6 mscy w suchym miejscu





Dla rodzinki.pl 




 

piątek, 23 marca 2012

Myjemy łazienkę - Pozamiatane odc. 3



Ponieważ mycie muszli klozetowej cieszyło się dużą popularnością, to postanowiłam zostać przy temacie łazienki :) Odcinek 3 Pozamiatane


Mycie łazienki zaczynamy od góry.

Najpierw wentylacja - zakurzona, pełna pająków.



Odkurzamy ją, a żeby sprawdzić czy jest sprawna przytykamy kartkę papieru - jeśli przywiera do kratki, wszystko jest ok.



Następnie bierzemy się za sufit.

W tym przypadku jest czarny - a to oznacza m.in grzyba. Jeżeli mamy grzyba w jednym pomieszczeniu musimy sprawdzić też pozostałe pokoje, bo grzyb lubi się rozpleniać. Grzyba traktujemy chemią i najlepiej wziąć do tego fachowca.

Sufit w tym przypadku to też miękki tynk - malarz powinien go zedrzeć i pomalować od początku.

Grzyb i brudna kratka mają ze sobą dużo wspólnego  - jeżeli kratka wentylacyjna nie działa to wilgoć nie jest odprowadzana na zewnątrz, powietrze stoi i wilgoć się osadza.





Zapuszczony sufit też odkurzamy odkurzaczem.

Przecieramy miękką szmatką i długą szczotką, jeśli namoczymy je odrobiną gliceryny to lepiej zbierzemy kurz.




Lustro zachlapane z naciekami i pewnie pastą do zębów ( ja tak myję zęby :)



Przecieramy miękką szmatką i kilkoma kroplami denaturatu, która usunie brud i tłuszcz. 

Zalecane są okrągłe ruchy :) 

A zamiast denaturatu używamy wody z octem i przecieramy papierowym ręcznikiem. 

Gliceryna natomiast pomoże uniknąć zaparowanego lustra.





Kafelki





traktujemy:

- roztworem wody i płynu do mycia naczyń
albo 
-płynem do płukania tkanin


plamę na glazurze usuwamy

- wodą z octem
albo
- połówką cytryny i spłukujemy wodą



Czarne fugi


proszek do pieczenia rozpuszczamy w wodzie i starą szczotką do zębów szorujemy. Drobiny proszku usuną brud. Alternatywą będzie sok z cytryny. 


Wanna


Stary osad z mydła



klejące się od kurzu i brudu kółka po kosmetykach

wanna z akrylu


taką wannę myjemy płynem czyszcząco - dezynfekującym albo

łagodnym detergentem - płyn do mycia naczyń albo

pastą do zębów bez granulek i kryształków żeby pozbyć się uporczywych plam albo

mleczkiem - kiedy wanna jest naprawdę brudna 
nie używamy proszku do szorowania ani chropowatej gąbki, bo zmatowią i porysują wannę.



Umywalka


na osad z mydła i kamień - mleczko

ponieważ na sitku i odpływie osadza się więcej bakterii niż na muszli klozetowej, 

raz w miesiącu do odpływu wsypujemy sodę oczyszczoną i zalewamy octem. Powstanie piana, która zdezynfekuje odpływ. 

A dziurki w odpływie potraktujmy starą szczotka do zębów.



piątek, 16 marca 2012

Garderoba - Pozamiatane odc 1 cd


Porządek w szafie zrobiłam. Parę pamiątkowych zdjęć. Mam niewielką szafę ale mnóstwo papierów, szmatek do szycia natomiast skromną garderobę. 












Garderoba na wyjście wisi na wieszakach, ciuchy po domu mam w pudełku po butach :) 

a tak wg Pozamiatanych powinno wyglądać w szafie



Wieszaki:

- plastikowe - na nich wieszamy lekkie bluzki, sukienki, koszule
- drewniane - marynarki, żakiety i płaszcze
- nie używamy wieszaków z pralni  Wyginają się, ubrania z nich spadają.


UBRANIA:

- zawsze składamy, nie musimy ich potem dwa razy prasować
Mój sposób - prasowanie przed wyjściem, albo przygotowanie ubrania wieczorem dnia poprzedniego

- układamy osobno z krótkim i długim rękawem bluzki i koszule oraz osobno spódnice i spodnie.
 Mój sposób - nie układam, wieszam: na jednym wieszaku 3 takie same bluzki w 3 kolorach, albo na jednym wieszaku spódnice, albo 3 zielone bluzki, nieważne czy długi, czy krótki rękaw. Zdaje sobie sprawę, że raczej nie powinno się tak postępować z ubraniami, ponieważ każda koszula czy bluzka powinna wisieć na swoim wieszaku, ale jestem praktyczna i ten system mi odpowiada :) 

 sposób na mole

 

Do płóciennego woreczka wkładamy suszone plasterki cytryny bądź listki mięty/lawendy


 i wieszamy woreczek na wieszaku razem z naszą garderobą.

Możemy go też włożyć pomiędzy ubrania. 

Mole nie lubią też zapachu farby drukarskiej - dlatego wełniane rzeczy jak czapki i szaliki zawijamy w stare gazety.
Natomiast dobry sposób mojej babci - częste wietrzenie mieszkań i to nie tylko, gdy jest ciepło.
Otwieramy wszystkie szafy i szafki na oścież, to samo robimy z balkonem i oknem, a potem zamykamy pokój ( jeśli ktoś ma drzwi, a nie łuki :)

Mój sposób na mole:


ten plaster akurat wisi wewnątrz mojej szafy - dobry sposób, żeby policzyć średnią moli powiedzmy na pół roku, zwłaszcza w zimie oraz ile kurzu osadza się przy okazji w pokoju :) 

drugi środek 



te cudowne, lawendowe pudełeczka wkładam  między ubrania, lekko przekręcam, otwierają się i dają niesamowity zapach :) 


Zarówno pudełka jak i plaster zostały zakupione w zeszłym roku na bazarze. Na specjalne zamówienie u pana, który stoi głownie w niedziele :) Fajna rzecz.

Samowystarczalny ogród miejski.

  Warzywny ogród miejski w Detroit.  1280 akrów. Żywi 2000 domostw za friko.  Jest też ogród, w którym kwitnie 200 drzew owocowych. Dostarcz...