Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Pozamiatane. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Pozamiatane. Pokaż wszystkie posty
środa, 20 listopada 2013
wtorek, 19 listopada 2013
Przed wrzuceniem prania do pralki - Pozamiatane
1. Sortujemy ubrania:
- wg. koloru
- rodzaju tkaniny
- albo wg. stopnia zabrudzenia
2. Sprawdzamy kieszenie, a jeśli mamy jakiekolwiek dziury, np. w dżinsach - zaszywamy, ponieważ w praniu mogą się powiększyć.
3. Zapinamy rzepy w kurtkach, zasuwamy suwaki - inaczej uszkodzą inne ubrania w pralce
Pralka:
- pamiętajmy o czyszczeniu filtra węża odpływowego
- raz, dwa razy w miesiącu załączmy pustą pralkę - w ten sposób nieco się przeczyści z cićków i innych zabrudzeń
poniedziałek, 18 listopada 2013
Białe ubrania w praniu - Pozamiatane odc.9
Żółte przebarwienia pochodzą od wybielacza. Dlatego:
1. do prania wlewamy 2 szklanki wody utlenionej - wlewamy prosto do bębna, na pranie, niech się pomoczy z pół godziny
2. po tym czasie dodajemy proszek do białego prania, ale w mniejszej ilości i nastawiamy standardowo cykl. Ubrania odzyskają swój biały kolor.
niedziela, 17 listopada 2013
Ręczne pranie wełnianych ubrań.
Temat na czasie, bo akurat ma 3 swetry - 2 prane w zimnej wodzie i 1 w 30 stopniach, wszystkie ręcznie. No ale chodzi głównie o wełnę, dlatego:
Ogólnie wełnę pierzemy w letniej wodzie, chyba że metka wskazuje coś innego - u mnie ma być zimna.
Pierzemy w płatkach mydlanych albo w środkach przeznaczonych do rzeczy wełnianych.
Upewniamy się, że płyn czy płatki dobrze rozpuściły się w wodzie.
Nigdy nie moczymy wełny dłużej niż 5 min, ugniatając delikatnie sweter.
Płuczemy w zimnej wodzie.
Owijamy sweter w ręcznik, który wchłonie wodę.
Następnie rozkładamy sweter na ręczniku z dala od kaloryfera czy słońca i tak go suszymy.
sobota, 16 listopada 2013
Czerwone wino na dywanie
Sypanie soli na plamy' z czerwonego wina jest niepolecane przez specjalistów do spraw czyszczenia dywanów.
Plamy z herbaty czy kawy na dywanie możemy potraktować kilkoma kroplami piwa.
Gazowana woda i papierowy ręcznik - metoda na rozlany płyn na dywanie. Bąbelki powstrzymają wchłanianie płynu w dywan i prawdopodobnie plamy nie będzie. Prawdopodobnie, bo wszystko zależy od czasu i rodzaju płynu jaki wylejemy na dywan.
piątek, 5 października 2012
Lodówka wg Odżywiaj się zdrowo
O lodówce już było w Pozamiatanych, ale brakowało mi planszy, która by rozkład produktów przejrzyście pokazała. I tak trafiłam na stronę, którą polecam:
sobota, 18 sierpnia 2012
Przechowujemy produkty w lodówce / Pozamiatane odc. 16
Przechowujemy
prawidłowo produkty w lodówce
czego nie robimy:
nie trzymamy
- chleba i bułek - w niskich temperaturach pieczywo szybciej się starzeje ( jak dbać o chleb - klikamy w etykietkę chleb na blogu )
- produktów bez daty ważności
- nadjedzonych rzeczy jak pomidory, ogórki i inne
- szynki w folii, która przez to nie oddycha
- wilgotnego kurczaka, z którego kapie - rozsiewa drobnoustroje
- sałaty w folii, która przez to traci smak
- otwartej konserwy rybnej w puszce
- awokado w lodówce odpada
- nie wkładamy za dużo rzeczy do lodówki, nie ubijamy ich jak śledzi w puszce, w rezultacie mamy nieprawidłową cyrkulację powietrza
ważna zasada - PIERWSZE KUPIONE, NAJPIERW ZJEDZONE
czyli
ostatnio zakupione produkty chowamy za tymi, które już w lodówce się znajdują
o tak zapchanej lodówce zapomnijcie :)
JAJKA
nie myjemy jajek przed schowaniem ich do lodówki, bo wtedy zmyjemy z nich barierę ochronną
a tak je układamy - szerszą dupką do góry, tam gdzie jest komora z powietrzem,
przetrwają 2, 3 tygodnie
Masło wchłania zapachy, dlatego lepiej je włożyć do szczelnego pojemnika albo do maselniczki
wszelkie tłuszcze jak margaryna, smalec itp tak przechowujemy
rybę z puszki przekładamy do pojemnika szklanego albo porcelanowego i przykrywamy talerzykiem
Sałata w folii - azotany w sałacie przekształcają się w azotyny, które mogą być przyczyną zatruć albo też prowadzić do raka żołądka
Najlepiej skropić wodą, do odpowiedniej szufladki z dostępem powietrza
Układamy produkty:
najpierw przemyjmy wnętrze lodówki antybakteryjnym płynem do chłodziarek

albo użyjmy wodę z mydłem i sodą oczyszczoną
lub wodę z octem
GÓRNA PÓŁKA
dżemy, ser, jogurt, , mleko, kefir
Niższa półka
twarogi, wędliny, mięso i ryby, domowe przetwory, oryginalnie zapaczkowane produkty
do pojemników na dole -
sery twarde, pleśniowe, owoce i warzywa
półki w drzwiach - napoje, sosy w słoikach i jajka ostrym czubkiem w dół
PAKOWANIE
kotlety smażone rano - do folii i mrozimy
żółty ser na krótko zawijamy w folię aluminiową
wilgotna wędlina - każdy plasterek osobno albo w nieprzemakalną torebkę, albo plastikowe pudełko
kurczaka, żeby nie wysechł a soki nie zalały lodówki - do zamykanego pojemnika
a pojemniki wybieramy płaskie, tak aby czas mrożenia czy chłodzenia był najkrótszy
gotując zupę na jutro, wstawmy ją w ciągu dwóch godzin do lodówki, ale najpierw niech ostygnie i potem przelejmy ją do czystego słoika
Pomidory i ogórki
zimno przyspiesza ich psucie , lepiej je trzymać w 20 stopniach
A w takich pojemnikach przechowujemy
Herbatniki, ryż, makarony, mąkę, kasze, bułkę tartą - najlepiej przykleić kartkę z datą ważności
do herbatników na dół, wsypujemy kilka kryształków gruboziarnistej soli albo trochę ryżu
bułkę tartą można przechować 6 mscy w suchym miejscu
piątek, 23 marca 2012
Myjemy łazienkę - Pozamiatane odc. 3
Ponieważ mycie muszli klozetowej cieszyło się dużą popularnością, to postanowiłam zostać przy temacie łazienki :) Odcinek 3 Pozamiatane
Mycie łazienki zaczynamy od góry.
Najpierw wentylacja - zakurzona, pełna pająków.
Odkurzamy ją, a żeby sprawdzić czy jest sprawna przytykamy kartkę papieru - jeśli przywiera do kratki, wszystko jest ok.
Następnie bierzemy się za sufit.
W tym przypadku jest czarny - a to oznacza m.in grzyba. Jeżeli mamy grzyba w jednym pomieszczeniu musimy sprawdzić też pozostałe pokoje, bo grzyb lubi się rozpleniać. Grzyba traktujemy chemią i najlepiej wziąć do tego fachowca.
Sufit w tym przypadku to też miękki tynk - malarz powinien go zedrzeć i pomalować od początku.
Grzyb i brudna kratka mają ze sobą dużo wspólnego - jeżeli kratka wentylacyjna nie działa to wilgoć nie jest odprowadzana na zewnątrz, powietrze stoi i wilgoć się osadza.
Zapuszczony sufit też odkurzamy odkurzaczem.
Przecieramy miękką szmatką i długą szczotką, jeśli namoczymy je odrobiną gliceryny to lepiej zbierzemy kurz.
Lustro zachlapane z naciekami i pewnie pastą do zębów ( ja tak myję zęby :)
Przecieramy miękką szmatką i kilkoma kroplami denaturatu, która usunie brud i tłuszcz.
Zalecane są okrągłe ruchy :)
A zamiast denaturatu używamy wody z octem i przecieramy papierowym ręcznikiem.
Gliceryna natomiast pomoże uniknąć zaparowanego lustra.
Kafelki
traktujemy:
- roztworem wody i płynu do mycia naczyń
albo
-płynem do płukania tkanin
plamę na glazurze usuwamy
- wodą z octem
albo
- połówką cytryny i spłukujemy wodą
Czarne fugi
proszek do pieczenia rozpuszczamy w wodzie i starą szczotką do zębów szorujemy. Drobiny proszku usuną brud. Alternatywą będzie sok z cytryny.
Wanna
Stary osad z mydła
klejące się od kurzu i brudu kółka po kosmetykach
wanna z akrylu
taką wannę myjemy płynem czyszcząco - dezynfekującym albo
łagodnym detergentem - płyn do mycia naczyń albo
pastą do zębów bez granulek i kryształków żeby pozbyć się uporczywych plam albo
mleczkiem - kiedy wanna jest naprawdę brudna
nie używamy proszku do szorowania ani chropowatej gąbki, bo zmatowią i porysują wannę.
Umywalka
na osad z mydła i kamień - mleczko
ponieważ na sitku i odpływie osadza się więcej bakterii niż na muszli klozetowej,
raz w miesiącu do odpływu wsypujemy sodę oczyszczoną i zalewamy octem. Powstanie piana, która zdezynfekuje odpływ.
A dziurki w odpływie potraktujmy starą szczotka do zębów.
piątek, 16 marca 2012
Garderoba - Pozamiatane odc 1 cd
Porządek w szafie zrobiłam. Parę pamiątkowych zdjęć. Mam niewielką szafę ale mnóstwo papierów, szmatek do szycia natomiast skromną garderobę.
Garderoba na wyjście wisi na wieszakach, ciuchy po domu mam w pudełku po butach :)
a tak wg Pozamiatanych powinno wyglądać w szafie
Wieszaki:
- plastikowe - na nich wieszamy lekkie
bluzki, sukienki, koszule
- drewniane - marynarki, żakiety i płaszcze
- nie używamy wieszaków z pralni Wyginają się, ubrania z nich spadają.
UBRANIA:
- zawsze składamy, nie musimy ich potem dwa razy prasować
Mój sposób - prasowanie przed wyjściem, albo przygotowanie ubrania wieczorem dnia poprzedniego
- układamy osobno z krótkim i długim rękawem bluzki i koszule oraz osobno spódnice i spodnie.
Mój sposób - nie układam, wieszam: na jednym wieszaku 3 takie same bluzki w 3 kolorach, albo na jednym wieszaku spódnice, albo 3 zielone bluzki, nieważne czy długi, czy krótki rękaw. Zdaje sobie sprawę, że raczej nie powinno się tak postępować z ubraniami, ponieważ każda koszula czy bluzka powinna wisieć na swoim wieszaku, ale jestem praktyczna i ten system mi odpowiada :)
sposób na mole
Do płóciennego woreczka wkładamy suszone plasterki cytryny
bądź listki mięty/lawendy
i wieszamy woreczek na wieszaku razem z naszą
garderobą.
Możemy go też włożyć pomiędzy ubrania.
Mole nie lubią też zapachu farby
drukarskiej - dlatego wełniane rzeczy jak czapki i szaliki zawijamy w stare
gazety.
Natomiast dobry sposób mojej babci - częste wietrzenie mieszkań i to nie tylko, gdy jest ciepło.
Otwieramy wszystkie szafy i szafki na oścież, to samo robimy z balkonem i oknem, a potem zamykamy pokój ( jeśli ktoś ma drzwi, a nie łuki :)
Natomiast dobry sposób mojej babci - częste wietrzenie mieszkań i to nie tylko, gdy jest ciepło.
Otwieramy wszystkie szafy i szafki na oścież, to samo robimy z balkonem i oknem, a potem zamykamy pokój ( jeśli ktoś ma drzwi, a nie łuki :)
Mój sposób na mole:
ten plaster akurat wisi wewnątrz mojej szafy - dobry sposób, żeby policzyć średnią moli powiedzmy na pół roku, zwłaszcza w zimie oraz ile kurzu osadza się przy okazji w pokoju :)
drugi środek
te cudowne, lawendowe pudełeczka wkładam między ubrania, lekko przekręcam, otwierają się i dają niesamowity zapach :)
Zarówno pudełka jak i plaster zostały zakupione w zeszłym roku na bazarze. Na specjalne zamówienie u pana, który stoi głownie w niedziele :) Fajna rzecz.
Subskrybuj:
Posty (Atom)
Samowystarczalny ogród miejski.
Warzywny ogród miejski w Detroit. 1280 akrów. Żywi 2000 domostw za friko. Jest też ogród, w którym kwitnie 200 drzew owocowych. Dostarcz...
-
Jest tak proste jak obsługa........ wiadomo czego. Czytam na forach jak to najpierw do wody, potem do ziemi, albo ani tu się nie chce ukor...





















































