Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Sprzątanie. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Sprzątanie. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 9 października 2016

Mycie łazienki szybko i łatwo.


Post dotyczy filmiku na profilu SHAREHOWS 

pt. 16 Awesame Bathroom Lifehacks, który to filmik udostępniłam na profilu fb.

Szybkie tłumaczenie dla nieznających jezyka:


Źródło zdjęcia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Umywalka

RDZĘ usuniemy KETCHUPEM - zostawiamy ketchup na 10/15 minut, szorujemy potem jeszcze szczotką do zębów i splukujemy

Muszlę klozetową, jak większość już wie, myjemy Colą, czyli wlewamy napój do muszli, zostawiamy na pewien czas i spłukujemy.

GŁÓWKĘ PRYSZNICA - zawijamy w worek bądź reklamówkę wypełnioną OCTEM, w taki sposób, by głowka zanurzona została w occie. Po kilku minutach sprawdzamy i już.

Podłogę myjemy octem z sodą. 

UWAGA! - połączenie sody i octu wytwarza CO2, więc najlepiej otworzyć okno i założyć maskę ochronną. 



 

sobota, 27 lutego 2016

Wiosenne sprzątanie - powrót do przeszłości.


Rok 1998, wydanie majowe. Naturalne sposoby przewijają się z chemią. Polecam. O niektórych wskazówkach sama nie wiedziałam :)


niedziela, 30 listopada 2014

Odświeżamy chodniczek



W roztworze

1 łyżka soli na 1 szklankę wody 

moczymy szczotkę 

lub

przecieramy szmatką namoczoną gorącą słoną wodą.

Raz na jakiś czas możemy go posypać solą, zawinąć i pozostawić na dobę. Potem go wytrzepujemy. 



niedziela, 21 września 2014

Porady naszych mam.


- plama na ubraniu?  - bierzemy mydło do prania i szorujemy tak długo aż zniknie. Dzisiaj nie musimy się aż tak męczyć, wystarczy zakupić mydło galasowe. Można zastosować szare mydło, jednak nie ma takiej 'mocy' jak galasowe.

http://f.kafeteria.pl/temat/szare-mydlo-do-prania-w-pralce-p_4753586

- tłusta plama na tkaninie ? - płyn do mycia garów łatwo upora się z tłuszczem plus ciepła woda.

- czerwona wino na tkaninie, zwłaszcza białej ? - moczymy w gotującej się wodzie, która wyssie czerwony barwnik.

- plamy po kocich lub psich pupilach traktujemy dwufazowo: 1. zbieramy jak najwięcej się da wilgotną szmatką moczoną w ciepłej wodzie.
2. psikamy mieszanką wody z octem, kładziemy na plamę kilka warstw papierowych ręczników, plastikową reklamówkę a na nie układamy kilka ciężkich książek. Zostawiamy na 24h.

- łazienki wcale nie musimy zostawiać na specjalne dni pt sobota albo piątek. Myjemy ją na bieżąco - myjesz ręce ? Przy okazji przemyj umywalkę i przetrzyj lustro - wystarczy szmatka z mikrofibry i ciepła woda.
 Kąpiesz się lub bierzesz prysznic? Zanim wyjdziesz z wanny, umyj od razu wannę i półki jeśli masz takowe nad wanna lub w kabinie prysznicowej. To samo tyczy się sedesu. Nie trzeba myć od razu całej muszli, ale można wlać płyn, cole by się pozbyć kamienia itp.

- usuwamy brud ze szczotek do włosów i grzebieni - moczymy je w miksturze płynu Listerine i sody oczyszczonej przez 15 min, następnie spłukujemy pod bieżącą wodą.

- plama na ubraniu po praniu ? - niektórzy robią tak, że przed wrzuceniem poplamionych rzeczy do kosza, zawiązują na poplamionych ubraniu węzełek. Dla mnie dziwny zwyczaj, bo jeśli już się poplamię, przychodzę do domu i od razu wrzucam do miski i szoruję mydłem galasowym, przed wrzuceniem do pralki.

- jak usunąć przypalone jedzenie z garnka? - przygotowujemy pastę z sody oczyszczonej i wody. Po godzinie, możemy garnek wyszorować.

- biały ocet do oczyszczenia pomieszczeń z zatęchłego powietrza oraz innych przykrych zapachów.
Zasada jest taka - często wietrzymy pokoje, przy okazji otwieramy wszystkie szafy i szafeczki. Po drugie, świetnie się sprawdza zagotowana woda z odrobiną cynamonu albo olejki eteryczne w kominkach.

- dzieci rysują po ścianach ? - bierzemy mokrą ścierkę, nanosimy na nią pastę do zębów i szorujemy nią ściany.

- ile uda ci się posprzątać w 10 minut ? - nie masz motywacji ? nastaw sobie budzik na 10 minut i spróbuj sprzątnąć tyle rzeczy ile Ci się uda. Przykład: gdy gotuję lub coś piekę, staram się zmyć tyle naczyń ile potrafię, doglądając przy tym garów na kuchence, pozmiatać podłogę, poukładać rzeczy na lodówce, przeprać coś ręcznie, wywiesić pranie na balkon itp. Żeby uprzyjemnić sobie czas, słucham przy okazji radia lub ulubionej płyty.

- wymiociny na materacu ? - 1. suchą ścierką nie ścieramy, ale ugniatamy materac, by zebrać jak najwięcej się uda. 2. żeby pozbyć się zapachu, na mokry ręcznik nanosimy sodę oczyszczoną zmieszaną z wodą i wklepujemy w materac.a potem suszymy delikatnie suchym ręcznikiem. 3. na ciągle jeszcze wilgotne miejsca sypiemy mąkę kukurydzianą, którą wchłonie wilgoć i po kilku godzinach usuwamy ją odkurzaczem.

- świeże plamy po owocowych sokach usuniemy płynną gliceryną, którą wcieramy w plamę i zostawiamy na godzinę. Po godzinie, potraktujmy ją białym octem i wypierzmy jak zwykle. Prawie zawsze znikają.

- stara czysta skarpeta do przecierania mebli jest genialna. Wkładamy na rękę, pryskamy środkiem do drewna lub innej kategorii i 'masujemy' meblościanki :)




niedziela, 6 kwietnia 2014

Płyn do naczyń - uniwersalny środek 2


Podczas mycia piekarnika, doszłam do wniosku, że najlepiej postawić na prostotę. Czasem wystarczy jeden środek, niż zabawy w mikstury, które nie zawsze rozwiążą problem, ale jeszcze przysporzą dodatkowej pracy.

Przyznaję, piekarnik żyje własnym życiem. Myję go, gdy jest już nieźle upitolony. Dodatkowo jest przechylony w jedną stronę. Niestety pan domu nie przypilnował panów monterów.


środa, 12 marca 2014

Wracając do mycia okien


Ciepła woda, szmatka z mikrofibry, Biedronkowa, jakaś łyżka stołowa płynu do mycia naczyń na małą miskę wody  - tylko i aż tyle.

Od lat stosujemy i jesteśmy z tej metody zadowoleni. Zawsze można poeksperymentować z czymś innym, ale nie komplikujmy sobie życia. Rogal na twarz i do dzieła.!!!!! :)


niedziela, 2 marca 2014

Uniwersalny zmywacz brudu - szampon do włosów



Zaczęło się od Johnsona i swetrów do prania ręcznego.
Świetnie usuwa brud. Kiedyś męczyłam się piorąc je w szarym mydle albo ostatnio w orzechach piorących.
Teraz szampon, trochę odżywki do włosów, pięć minut ugniatania, płukanie i na deski do suszenia.

Nadal używam Johnsona i jak widać eksperymentuję z zapachami. Lawendowy już dawno się skończył, ale nie przypadł mi do gustu.











niedziela, 15 grudnia 2013

Białe firanki



Przed praniem brudne, pożółkłe firanki moczymy przez kilka godzin:

w wodzie z sodą / proszkiem do pieczenia

250 g na 10 litrów wody




Zajrzyjcie do NAJ :)

Właśnie robię porządek i przeglądam stare gazety 

Zapieczone blachy w piekarniku




Gdy piekarnik jest jeszcze gorący, wstawiamy do środka miseczkę z wodą, może być z cytryną jak chcecie, parującą woda rozpuści tłuszcz i brud, łatwiej będzie go można usunąć.

Spaleniznę czyścimy grubą solą i wycieramy papierowym ręcznikiem. 

Starsze zapieczenia - przykładamy mokrą szmatkę, a potem usuwamy je papką soli i oleju. 



Zapodane przez NAJ

Rdza na żelliwie




2 łyżki kwasku cytrynowego na 1 litr wody

Moczymy w miksturze patelnię i przecieramy plamy szczotką aż znikną 



 Przeczytane w NAJ
 

Stalowe garnki



Proporcja soli i octu 

1 : 1 

Czyścimy garnki taką papką suchą szmatką albo papierowym ręcznikiem

Płuczemy i wycieramy do sucha 



źródło: NAJ

Pilniczek do paznokci



Przyklejamy do niego plaster bez opatrunku, mocno przyciskając 

Z plastrem odejdą zanieczyszczenia 


Żródło: Rewia

Ściereczka do kurzu




Pierzemy ją w wodzie z dodatkiem gliceryny

To sprawi, że będzie lepiej zbierała kurz :) 



źródło: Rewia 

Grzebienie i szczotki




SPRYSKUJEMY PIANKĄ DO GOLENIA

ZOSTAWIAMY NA KILKA MINUT

SPŁUKUJEMY



A jeśli ktoś nie ma pianki do golenia ? :) 


Źródło: Rewia

Kamień w muszli klozetowej




Ocet podgrzewamy i wylewamy na miejsce pokryte kamieniem

Zostawiamy na 30 minut 


Polecam Rewię :) 

 

Matowe lustra i szyby - ocet z wodą


Nie próbowałam, ale wypróbuję.


Zero zacieków i smug, hmm

Proporcje


WODA 3 : OCET 1

albo

1 : 1
 

Użyję mikrofibrowej szmatki

Potem trzeba wypolerować ściereczką - lnianą np, ogólnie taką, która nie zostawia włókien, można też użyć nylonowe rajstopy

Jeśli lustro ma drewnianą ramę, to nie należy jej przecierać octem, inaczej zostawi czarne, wypalone plamy jak u mnie, kiedy to ocet jabłkowy skapał mi na drewnianą szafkę i rano miałam niespodziankę. Fotkę załączę później - szafki oczywiście.



środa, 4 grudnia 2013

Masz za dużo pierdół ? Sprzątaj na raty


W tym roku postanowiłam, zwłaszcza kuchnię, inaczej graciarnie zbędnych rzeczy, ale nie moich na szczęście, posprzątać w trybie - jeden dzień/ jedna szafka albo półka.

Tak, jak napisałam na fb - nie lubicie sprzątać? Nie kupujcie zbędnych gratów, zwłaszcza jeśli będą służyć do zbierania kurzu, jak u mnie w kuchni. Moczenie, tarcie, ......... tyle wody i płynu nieraz idzie. Poza tym strata czasu.

Gdybym to ja nosiła portki w domu, powiedziałabym od razu - Ty kupujesz, Ty używasz albo stawiasz sobie na półce do podziwiania, to Ty sprzątasz, odkurzasz i myjesz.

Nie ma to 'zabawki' innych. Pokupić, zrobić graciarnie, a inni niech zapierniczają. A potem słyszę, że  nie obchodzi mnie, co się z wami stanie kiedy umrę. Ja przynajmniej będę miał/a spokój. Super podejście. 

Używam płynu do naczyń i szarego mydła. Aktualnie wystarczy.


Dzisiaj środa. Do tej pory wzięłam się za półki i szafki na ścianach.

Poniedziałek.


Samowystarczalny ogród miejski.

  Warzywny ogród miejski w Detroit.  1280 akrów. Żywi 2000 domostw za friko.  Jest też ogród, w którym kwitnie 200 drzew owocowych. Dostarcz...