W rodzinie mamy protetyka, więc praktycznie 3/4 życia oglądam protezy i z obserwacji wynika, że 99% noszących protezy ich w ogóle nie myje.
Co mnie uderza, to to, że osoby majętne, obnoszące się swoim bogactwem, mają w większości przypadków totalny syf w ustach. Pal sześć brak uzębienia i brak totalnej higieny jamy ustnej. Ale to, co jest na protezach - pożal się Boże.
Syf, bo to inaczej nie można określić. Przed przyjściem do protetyka nie wstydzą się wyjąć oblepionych jedzeniem protez - samemu protetykowi na wymioty się nieraz zbiera. Dla mnie, brak kultury. To tak, jak przyjść do ginekologa z nieumytym tyłkiem.
A potem pada pytanie, jak dzisiaj z ust jednej pani lekarki, co na ulicy cię nie widzi, ale jak ma problem z zębami, to na kolanach przychodzi.
Pytanie pt. pani doktór, jak mam myć swoje protezy? - a nosi protezy nie od dzisiaj i nie myje ich po każdym posiłku, a przynajmniej dwa razy dziennie.
Problem niemycia zębów w ogóle i protez w ogóle dotyczy każdego, bez względu na status, majątek itd. Ludzie w Polsce nie dbają o swoje uzębienie.
Nieraz sobie myślę, że jeżeli miałabym pocałować obcego faceta, to raczej by mnie odrzuciło, bo przed oczami stanęłaby mi taka oto scenka:
Proteza należąca do pewnej starszej pani. Na zdjęciu nieco wyczyszczona z pewnych substancji, bo początkowy wygląd po wyjęciu z ust wystraszyłby nawet mumię egipską.
BRRRRRR
I dlatego dzisiaj ten post, bo ostatnio nic tylko słyszę, że protetyka bierze na rzygi, kiedy musi polerować utytłane, niemyte protezy.
Jak myjemy protezy??
Niektórzy płuczą w Ace jak jeden osobnik , drudzy stosują cytrynę i inne cytryno- podobne specyfiki. Ale lepiej nie eksperymentować, tylko zapytać.
Jak dbać o protezy? Zależy od rodzaju protezy. Na to pytanie powinien udzielić odpowiedzi protetyk, u którego proteza jest wykonywana.
Aktualizacja Listopad 2017
Sposób wykorzystywany u nas w rodzinie :
Po każdym posiłku, pod wodą, używając szczotki do zębów, ruchem wymiatającym pozbywamy się jedzenia.
Protezę traktujemy jak zwykłe zęby - one też wymagają higieny, żeby
nie czuć było z ust zgniłego jedzenia, żeby dziąsła nie ropiały od brudu
itp.
Raz na tydzień, raz na dwa tygodnie, dezynfekujemy protezę używając
tabletek do tego celu - , popularne są m.in Coreba Tabs i postępujemy
zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
To wszystko.
Na stronie DENTONET.PL
szczegółowa instrukcja mycia protez i ich przechowywania. U nas, protezy przechowuje się w szklance z wodą, którą trzeba co jakiś czas wymieniać.
http://dentonet.pl/krotki-kurs-czyszczenia-protez/