poniedziałek, 21 maja 2012

Banan na zdrowie i do zadań specjalnych


Na zgagę - jeśłi cię piecze w przełyku, zdjedz banana. Posiada naturalny środek zobojętniający kwas.
Poza tym ma dobry wpływ na gospodarkę jelit.

Poranne mdłości - jeśli przegryziemy banana pomiędzy posiłkami, pomoże on nam w utrzymaniu odpowiedniego poziomu cukru. Niekiedy z głodu nad ranem jest mi niedobrze, więc taka bananowa przekaska, nawet mała, pozwoli dobrze zapełnić żołądek.

Ugryzienie komara - bąbel można zmniejszyć i ulżyć swędzeniu przez potarcie go wewnetrzną stroną skórki banana


Wartości odżywcze 
 Redukują ryzyko zejścia na atak serca o 40%
Antystresowe - zawierają potas, który wspomaga pracę serca, doprowadza tlen do mózgu i reguluje poziom wody w organizmie a gdy się stresujemy, jego poziom spada. Więc banan pomoże nam go odzyskać.
Gdy rzucamy palenie, albo rzuciliśmy - bananowe B6, B12, magnez i potas pomogą nam zapanować nad skutkami odrzucenia nikotyny przez organizm
Na nerwy - chcemy się uspokoić i poprawić nastrój? Nie sięgajmy po czekoladę, tylko po banana. Zwłaszcza dotyczy to sytuacji stresowych w pracy. Kiedy jesteśmy 'pod ciśnieniem' mamy tendencje do zajadania się. Banan wtedy jest dobrym 'wypełniaczem' żołądka i do tego ustabilizuje nam poziom cukru.
Na kurzajki - tego jeszcze nie stosowałam. Warto spróbować.:)


Szczególne zastosowania w szczególnych wypadkach

1. 'Botoxowa' maseczka nawilżająca
1/4 szklanki naturalnego jogurtu
2 łyżeczki miodu
1 średni banan

Zrobić paćkę i nałożyć na twarz i dekolt ( osobiście wolę jeść )

2. Bananowe lody na patyku
Mniam, na samą myśl dostaję śliniankowych potówek
Bierzemy dojrzałe banany, przekrawamy na pół, nakłówamy płaskimi końcami na patyki do lodów i zamrażamy. Po kilku godzinach możemy zanurzyć loda w polewie, powiedzmy czekoladowej i z powrotem zamrozić. Wszelkie dodatki wedle gustu.

3. 'Ekologiczna' polerka do skór i sztućców oraz liści niektórych roślin pokojowych ( usunie z nich brud i zarazem nada błyszczącego blasku )
Polerując wewnętrzną stroną skórki banana ( przedtem pozbądźmy się wszelkich wystających, zwisajacych i lepkich kłaczków ze skórki ) możemy nadać blask skórzanym butom ( mam skórzana torbę i od jakiegoś czasu zastanawiałam się, jak ją wyczyścic :) ) albo meblom, lub srebrnym sztuccom. Zanim w pełni się do tego zabierzemy, najpierw poeksperymentujmy na kawałku materiału.

4. Antymszycowy środek
Jakąkolwiek zakupię różę, to zawsze zostanie osaczona przez te robaki.
Moją różę dawno zasuszyłam, więc jeszcze nie sprawdziłam jaki ma skutek zakopanie zasuszonej skórki banana lub pociętej skórki na mniej więcej 5 cm dookoła rośłiny. Mszyce powinny się wynieść. Muszę spróbować z wełnowcami, to też jakichś rodzaj mszyc :P

5. Słodki przysmak dla motyli oraz ptaków w ogrodzie
Dojrzałe banany ale też doskonałym sposobem na przyciągnieciem pszczół, os i pewnie innych owadów jest pomarańcza, papaya czy mango. Banany wieszamy na drzewie, albo umeiszczamy wysoko, ponad naszymi głowami, robimy dziurki, żeby motyle miały łatwy dostęp do soków. A pod wieczór lepiej usuwamy przysmak, żeby nie przyciągnąć nocnych gości. :)

6. Pożywka dla roślin
Zwłaszcza dla paproci

Proponuję Ci (...)  kupić ziemię specjalną do paproci i przesadzić ją do nieco większej doniczki . Na dno wsyp trochę drenażu, potem ze 2-wu centymetrową warstwę ziemi, a na tę ziemię (w zależności od wielkości doniczki) pokrojoną skórkę z jednego albo dwóch świeżych bananów. Skórki powinny zajmować ok. 3cm z wysokości doniczki. Na tak przygotowane podłoże posadź swoją paprotkę. Te liście z uschniętymi końcami utnij przy samej ziemi. Podlewaj paproć za każdym razem z dodatkiem nawozu PLANTON Z (1/4 łyżeczki nawozu na 2 litry wody). Po miesiącu zobaczysz, że Twoja paproć "nabiera rumieńców". Zaczną wyrastać nowe bardziej wybarwione i większe "pióropusze" i będzie to na pewno piękny okaz paproci.
Ja na korytarzu przy oknie mam dwie paprotki.: jedna "na bananie", a druga nie. Ta "bananowa" jest prawie dwa razy większa: ma dłuższe i szersze "pióropusze" i jest bardziej wybarwiona, chociaż obie były sadzone w tym samym czasie i podlewam je jednakowo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kolonoskopia nie jest straszna.

Miałam dzisiaj kolonoskopie pod znieczuleniem. Ponieważ część rodziny jest obciążona polipami, cystami, kaszakami i innymi wykwitami cie...