sobota, 1 czerwca 2013

Przemoczone buty


Zazwyczaj do swoich wkładam gazetę, a brudne piorę - nasza pralka ma specjalny program do butów.

Jak tylko mogę unikam kupowania zamszowego obuwia, za problematyczne jak dla mnie - jednak w tym roku trafiły się takie. Nie moczyłam ich w deszczu jeszcze, bo jak widzę deszcz, wkładam gumiaki.



Źródło - Kobieta i życie, rok - niewiadomy, bo mam wyrwaną jedną kartkę

- terpentyna - przydaje się do usunięcia pleśni ze skórzanych butów, które właścicielka włożyła do szafki, nie osuszywszy ich pierwej - wystarczy namoczyć miękką szmatkę tym specyfikiem

- gdy mamy buty z zamszu lub nubuku - wkładamy do nich prawidła, potem posypujemy talkiem lub mąką ziemniaczaną. Po kliku godzinach wszystko strzepujemy i wyczesujemy resztki drucianą lub gumową szczotką do zamszu. - moje pytanie: czy najpierw suszymy do sucha na prawidłach a potem posypujemy talkiem, czy już takie wilgotne na prawidłach posypujemy mąką? 


-


- mokre tenisówki wrzucam prosto do pralki, ale można je włożyć do starej poszewki, zawiązać wyprać w 30 stopniach bez wirowania, i wysuszyć. Jak jest ogrzewanie kładę na kaloryferze, tylko kto chodzi w trampkach, gdy jeszcze grzeją w mieszkaniach :P

- skórzane buty zimą, mogą po wyschnięciu, stwardnieć - mnie to jeszcze nigdy się nie zdarzyło  i tak sobie myślę, jaka to musiała być zima ??? No nic, babciny trick polega na natarciu ich naftą, a potem olejem rycynowym.

- buty z naturalnej skóry - po wysuszeniu ( wkłądamy gazety, nie stawiamy przy kaloryferze, bo popękają ) natłuszczamy je białą wazeliną. Usuwamy resztki wazeliną czystą szmatką po mniej więcej 4 godzinach i pastujemy. A po przeschnięciu, polerujemy.


środa, 29 maja 2013

Każdego z nas może kiedyś dopaść choroba lub niepełnosprawność, więc ....


Babcia autystycznego chłopca, pani Gosia, skreśliła do pana Dudy list otwarty. Jeśli też chcesz wesprzeć panią Gosię oraz podobne jej osoby to:

- przeczytaj list


Ty też możesz ten list skopiować, podpisać się pod nim i wysłać go na adres:
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
ul. Nowogrodzka 1/3/5
00‐513 Warszawa

e‐mail:  info@mpips.gov.pl
Wysyłając list polecony lub mail, pamiętajmy o:
  • konieczności podania przedmiotu sprawy: "w/s likwidacji możliwości przekazywania 1% podatku na rzecz indywidualnych osób objętych opieką organizacji pożytku publicznego (Podopiecznych Fundacji, Stowarzyszeń)
  • Można też opisać swoja trudna sytuacje życiową.
  • Podpisać się podając imię nazwisko i swój adres (kod pocztowy miejscowość, ulicę nr domu, mieszkania)

Kiedy jest się młodym, to cały świat przed nami - taki panuje stereotyp. Ale w każdej chwili może, nawet się nie obejrzymy kiedy, może nam przeszkodzić choroba lub kalectwo. Coś, na co z reguły nie mamy wpływu, chyba że kieruje nami głupota. 

Więc jeśli nawet nie chcesz tego listu czytać, poświęć kilka chwil, skopiuj go i wyślij. Mimo wszystko - bo kiedyś ty też możesz potrzebować pomocy. 

Link do listu na zdjęciu. 


wtorek, 28 maja 2013

Samowystarczalny ogród miejski.

  Warzywny ogród miejski w Detroit.  1280 akrów. Żywi 2000 domostw za friko.  Jest też ogród, w którym kwitnie 200 drzew owocowych. Dostarcz...