środa, 7 marca 2012

Plamy na dywanie z cyklu Pozamiatane


Pierwszy odcinek Pozamiatanej podzielono na segmenty - plama na dywanie, toaleta i szafa.

Dzisiaj jak wywabić plamę na dywanie. Jest to świeża plama po jogurcie. Pamiętajcie, że na stare plamy nie ma ratunku :( 


Plamę ale świeżą możną potraktować na dwa sposoby - pianka do czyszczenia dywanów oraz mieszanka sody oczyszczonej i octu.
Oba sposoby się sprawdzają tyle, ze pianka jest droższa ( jak wygooglujecie to cena będzie się wahać od 9zł do ponad 200, natomiast soda to cena ok. 2 zł – taką ostatnio kupiłam w Rabacie i zwykły ocet tez parę złotych ).
Jeżeli użyjemy pianki to nakładamy ją od brzegów plamy do jej środka,



nie wcieramy pianki tylko lekko naciskamy gąbkę.
\


 Czekamy kilka minut ( zależnie od pianki) aż wsiąknie w dywan a potem  w ruch sucha ściereczka.




Przy mieszance soda – ocet: na pół łyżki sody, pół szklanki octu

( trzeba uważać bo mieszanka na początku się wzburzy i zabąbelkuje )



 i na koniec przecieramy suchą szmatką.
Po plamie ani śladu.




Metoda szybsza. Nie trzeba czekać iluś tam minut.

I to by było na tyle jeśli chodzi o plamy w tym odcinku, a w następnym poście będziemy szorować muszlę klozetową.
Link do pierwszego odcinka na zdjęciu. Odcinki są wyświetlane na Ipla.
Radzę nie naciskać 'pomijam reklamy' bo wtedy z oglądania nici :) Chyba, że ktoś ma wykupiony abonament.



Zapraszam na stronę, tam też wywabiają plamy, nie tylko z dywanów:




Poniżej kompendium plam na dywanie i sposoby ich wywabiania pisane przez mężczyznę



Na dole strony Ciekawe Odplamiacze 



Od razu mówię - nie mam dywanów, tylko panele :) Są mniej kłopotliwe :P


Ciąg dalszy plam i jak im zaradzić:




Znalazłam stary dywan, tyle że jest we wzorki.

sodę, ocet spirytusowy 10% mam, lód jakoś się zrobi przez noc, tyle że nie mam foremki do kostek
Najczęściej korzystam z :

czekolady, świecy, kleju, guma do żucia, mleko, ketchup

i z ww. produktami poeksperymentuje w weekend i załączę zdjęcia.



(Nie) marnuję żywności/ść


W ramach nocnej kolacji zajrzałam do lodówki i od razu rzuciły mi się w oczy produkty, które z mojego lenistwa potem wyrzucam. Teraz jednak kiedy wszystko poszło do góry, aż strach marnotrawić takie żarełko. Grzech wręcz.

A są to:

Por
 
doczekał się własnej strony 
 
 
Pieczarki
Kiedyś był to chleb, teraz suszy się u sis
Sałata/kapusta pekińska na sałatkę
Jabłka/śliwki i podobne
 
 
Śliwki na zdrowie
 
 
Jogurty
 Brokuł// kalafior
 

 

Por kupuję z intencją zrobienia zupy, ale jestem leniwa, najlepiej jakbym miała osobistego kucharza, najczęściej ląduje on gdzieś na dolnej półce w lodówce z życzeniem, żeby zakwitł :P Przed chwilą takiego pora w ostatniej chwili zagotowałam w plasterkach, wrzuciłam pokrojonego ziemniaka, dodałam pieprzu. Sprawdzam resztkę rosołu, czy się nadaje do użycia jeszcze. 

Pieczarki kupuję albo w paczce w Biedronce albo na wagę. Lubię na kanapkę, z cebulą, pieprzem i sosem czosnkowym albo do tostów. Reszta potem gnije. I takie pół zgniłki wykorzystuję do zupy pieczarkowej albo na patelnie z cebulą i do obiadu z piersią z kurczaka.

Chleb ( bułek jem bardzo mało ) mielę na bułkę tartą. Ojciec zawsze zdziwiony, że bułka tarta to zawsze musi być z bułki, a tu figa. Jak się dowiedziałam co w kupnej bułce się znajduje......

Sałata/kapusta nie zawsze trafia w całości do surówek i sałatek, czy jak to się nazywa :) Więc staram się dawać liście na chleb, żeby urozmaicić sobie kanapkowe szaleństwo:) 

Jabłka/śliwki  zleżałe wrzucam do kompotu, wystarczy na jeden dzień. właściwie na 3, 4 szklanki. 

Jogurty należy spożyć w tym samym dniu, zleżałe i przestarzałe raczej trudno wykorzystać :) Chyba że do czyszczenia czegoś :D ale jeszcze takiego zastosowanie nie znalazłam.

Brokuł/ kalafior najlepiej z bułką przysmażone lekko na patelni, oczywiście ugotowane albo na parze/ albo w wodzie ( kalafior). Mam takiego zleżałego brokuła, Muszę poodcinać brzydkie części. 


Kiedy tak patrzy się na kraje, gdzie ludzie umierają z braku jedzenia, to człowieka rusza sumienie, tylko że każdy z nas chyba musiałby takie zdjęcie kościotrupa na skraju wyczerpania mieć na lodówce albo w portfelu przy płaceniu przy kasie.

wtorek, 6 marca 2012

NIEMARNUJE.PL


To strona o tym co zrobić z jedzeniem, żeby go nie wyrzucać.

Co tam znajdziemy:


i jeszcze jedna rzecz, aplikacja, którą przed chwilą sobie zainstalowałam

Wygląda tak:

interaktywna książka kucharska
link do aplikacji na zdjęciu


wybieramy po lewej produkty, robimy tzw. ptaszka i po prawej wyskakują nam przepisy


przepis można wydrukować

 jest możliwość dodania własnego przepisu do książki

klikajac czerwoną zakładkę na dole po prawej stronie książki, wyskoczy nam coś takiego



Zapraszam, bo strona jest naprawdę ciekawa, od dzisiaj moja dzienna gazeta on-line :) 

Natomiast Winiary zapraszają na program

Jedzsmacznieizdrowo.pl

link na zdjęciu


poniedziałek, 5 marca 2012

Kawa zbożowa


Po lewej stronie u góry zaczynam listę stron, które zwróciły moją uwagę ze względu na pyszne przepisy na napoje, używki i coś do przekąszenia.

Nie mogłam się oprzeć i muszę tu wstawić linka za pamięci : 



Przypomniałam sobie, że mam inkę, którą zaczęłam raz, muszę jedynie umyć butelki i pomknąć jutro do mlekomatu :)  Nie mogę się doczekać, musi być smaczne !!!!!


Jakie właściwości ma inka:

Herbata złamie najtwardszych

Mięso rozpłynie się nam w ustach jeśli zamarynujemy je w zwyczajnej czarnej herbacie. Oto jak:parzymy herbatę po angielsku, nie z torebki - 4 łyźki liści czarnej herbaty w dzbanku z ciepłą, nie gorącą wodą parzymy 5 min. Dodajemy pół kubka brązowego cukru i mieszamy aż się rozpuści. Dzbanek odstawiamy. Dużą sztukę mięsa, mniej więcej kilogram, półtora przyprawiamy  solą czosnkową, pieprzem, cebulą i solą. Wstawiamy do piekarnika ustawionego na 165 stopni, zalewamy wcześniej przygotowaną herbatą. Po 90 minutach mięso powinno być dobre.

Relaks w ogódku/balkonie z kubkiem herbaty...

A przy okazji fusami z zużytej torebki odżywimy róże. Zazwyczaj sypię je na wierzch doniczki, czasami wrzucam je na podstawkę, z której kwiatki piją wodę od dołu.  Raz na miesiąc parzę parę torebek zużytej herbaty i podlewam nią paprotki. Różnicy we wzroście paproci po takim podlewaniu nie widzę. Paprotki u mnie są wybredne i raczej są wrażliwe na miejsce, w którym stoją. W dużym pokoju mam ich dwie – jedna stoi blisko okna na stole, druga przy ścianie, na szafie. Żadna się nie rozrosła, a ta z szafy ma biedne, cienkie gałązki w przeciwieństwie do tej na stole. Jednak chcę kupić małą paprotkę do swojej sypialni i na niej poeksperymentować. Zanim posadzimy lub przesadzimy rośliny do doniczek   dobrze jest na dno każdej położyć z parę zużytych torebek po herbacie, które zatrzymają wodę z jednej strony, a z drugiej będą systematycznie nawozić kwiaty, ale tylko te, którą lubią kwaśny odczyn gleby. Jeśli zajęliśmy się produkcją kompostu, proces jego rozkładu przyśpieszy zalanie go kilkoma kubkami zaparzonej mocnej herbaty. Uaktywni ona bakterie odpowiedzialne za kwaskowaty odczyn kompostu.

Nie tylko napoi i rozgrzeje - herbata


Pomaga na wszelkiego rodzaju poparzenia – słoneczne, od żelazka, od gorącej patelni,  wystarczy przyłożyć zimną torebkę herbaty na bolące miejsce. A gdy szczypie cała skóra, bo przesadziliśmy ze słońcem, kilka torebek wrzucamy do kąpieli.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zmęczone, obolałe i podpuchnięte oczy – dwie torebki moczymy w ciepłej wodzie a następnie przez 20 min trzymamy na zamkniętych powiekach.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Przy goleniu czy to nóg, czy twarzy nieraz się zatniemy lub podrażnimy skórę, która piecze i szczypie. I tym razem wystarczy przytknąć wilgotną saszetkę herbaty.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Naturalna opalenizna – patent, który muszę sprawdzić na własnej skórze.  Mam białe jak prześcieradło nogi, które z trudem się opalają. A więc: parzymy dwa kubki mocnej czarnej herbaty; zostawiamy aż przestygnie i przelewamy do np. do spryskiwacza do naszych doniczkowych kwiatków. Aplikujemy na czystą skórę, pozwalamy żeby wypchnęła na powietrzu i powtarzamy proces.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pryszcze nie dają nam żyć. Na noc przyłóżmy wilgotną saszetkę herbaty na nie, możemy ja przymocować plastrem. Do rana herbata powinna ‘wyciągnąć’ czy wysuszyć syfy na twarzy.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Płukanka usta miksturą: kubek gorącej miętowej herbaty ze szczyptą soli. Mięta działa antyseptycznie a mentol w niej zawarty łagodzi ból różnego rodzaju. Ciekawe czy pomogłaby na moją aftę.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapamiętałam to z pewnego odcinka Ophry – sposób na śmierdzące stopy: codzienne moczenie nóg w misce pełnej zaparzonej mocnej herbaty.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dodamy włosom blasku, gdy do płukania użyjemy ciepłej, świeżo zaparzonej herbaty. ( niesłodzonej!!!).
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Siwe włosy nie dodają uroku, a jak się ich pozbyć? Parzymy 3 torebki herbaty w kubku gorącej wody. Doprawiamy po łyżce rozmarynu i szałwii ( świeżej lub suszonej). Zostawiamy na noc a na następny dzień odcedzamy. Po umyciu Glowy szamponem nakładamy miksturę na włosy dokładnie ja wcierając. Nie spłukujemy. By rezultat był widoczny będziemy musieli powtórzyć procedurę nawet kilka razy.

Ocet w kuchni


Biały ocet do mycia naczyń nie tylko tych oblepionych pozasychanymi resztkami jedzenia
.............................................................................................
Biały ocet do żółtego sera, by dłużej się nim cieszyć
.....................................................................................
Biały ocet do marynowania mięsa – zabije bakterie i sprawi, że mięso będzie bardziej delikatne
...........................................................................................................................................................
Biały ocet jako dezodorant m.in. do ‘odkażenia’ plastikowych pojemników na drugie śniadanie. Zwilżonym w occie papierowym  ręcznikiem wykładamy pojemniki i zostawiamy na noc
.......................................................................................................................................................
Łyżka białego octu zagotowana w kubku wody wyeliminuje brzydkie zapachy w kuchni
.......................................................................................
Kubek białego octu umieszony na dnie zmywarki do naczyń przynajmniej raz w miesiącu powinien zapobiec osadzaniu się na kieliszkach i naczyniach ze szkła piany z mydła, i innych środków czyszczących.
.........................................
Dwie, trzy łyżki ulubionego octu pozwolą nam wybrać resztki majonezu ze słoika i nie tylko majonezu.
........................................................................................................................
Łyżka octu w wodzie, w której gotujemy rybę sprawi, że się nie rozpadnie. Natomiast namoczenie ryby przed jej przyrządzeniem w jakikolwiek sposób doda jej delikatności a przy tym stanie się słodsza w smaku.
......................................................................................................................................
Łyżka białego octu dodana do wody, w której gotujemy ryż, a będzie on mniej kleisty i bardziej sypki.
Wkrótce: 
herbata

Ocet i dom


Jedna łyżka octu w wodzie, gdy mieszamy zaprawę do gipsowania lub tynkowania powinna spowolnić czas wysychania.
Do mycia ścian zastosujmy mieszankę wody i octu – zejdzie brud i pozbędziemy się brzydkiego zapachu
1 – 1 gorąca woda i ocet w której to miksturze nurzamy wałek do malowania i przejeżdżamy nim po tapecie.  I jeszcze raz. Tapeta ładnie odejdzie od ściany.
Nierozpuszczony ocet w formie sprayu i brudne okno. Na koniec czysta, miękka szmatka.
Przedłużmy cietym kwiatom w wazonie życie i poczęstujmy je taką  oto mieszanką:  dwie łyżki białego octu i trzy łyżki cukru na około litr ciepłej wody. Łodyga powinna być zanurzona do 6, 8 cm w miksturze.
Biały ocet w sprayu – naturalny odświeżacz powietrza
‘Podduśmy’ brudne pędzle na małym ogniu w czystym occie. Następnie opłuczmy je w gorącej mydlanej wodzie.
Brudne akwarium a zwłaszcza osad potraktujmy szmatką i octem, a potem opłuczmy.
Zapach w mieszkaniu takie jak dym z papierosów czy opary farby do malowania to koszmar. Biały ocet wlany prosto do miski i postawiony w strategicznym miejscu powinnien zapach ‘zabić’

Co ma ocet do ubrania i nie tylko

Jedna łyżeczka octu dodana do płukania i dłużej będziemy cieszyć się rajstopami.
Jedna żyżka octu do każdego prania a pożegnamy się z różnego rodzaju cićkami przyczepiającymi się do naszych ubrań.
Swetry po zimowaniu np. charakteryzują się dziwnie stęchłym zapachem, żeby go wyeliminować wypłuczemy go w w roztworze ocet – woda 1 do 1.
Plamy z potu – stosunek: 1 ocet/4 woda
Kolorowe ubrania nie wyblakną, jeśli przed praniem, na 10 min zanurzymy je w białym occie.
Przypalonych świeczką śladów  pozbędziemy się jeśli je delikatnie natrzemy białym octem a potem wysuszymy czystą szmatką
Nasz ulubieniec załatwił się na dywan i zostawił żółte ślady – najpierw osuszmy plamę pozbawiając ją nadmiaru wilgoci,  przepłuczmy ciepłą wodą, zaaplikujmy mixturę pod tytułem biały ocet i zimna woda 1-1, przepłuczmy i wysuszmy

Ocet - lek na prawie wszystko

Do czyszczenia wystarczyłby nasz ocet spirytusowy, aczkolwiek, niektórzy polecają ocet wysokiej jakości jak winny biały lub jabłeczny. Kwestia gustu. Coca cola też się przyda do czyszczenia np. muszli klozetowej. Jak się nie dopiło, zamiast wylać, na noc zaaplikować.
To cudowny środek na prawie każdą dolegliwość no i tani. Pomaga na łupież, na ścięgno Achillesa, stanowi odżywkę do włosów, przyciemniając je i sprawiając, że stają się bardziej miękkie. Jest dodawany do mycia naczyń i do pralek……
Wypróbowane i sprawdzone przez piszących na forach:
Pewna liczba z nas cierpi na różnego rodzaju ‘grzyby’. Dosyć częstym problemem są grzyby zżerające nasze paznokcie u nóg. Pewien rodzaj grzyba przyciemnia je i dosłownie rozkrusza. Biały winny ocet wlewamy do buteleczki po kroplach do oczu, 2, 3 razy dziennie aplikujemy po jednej kropelce na zainfekowany paznokieć, który krótko przycinamy.  Ocet w jakichś sposób powstrzymuje rozwój grzyba, który powinien zniknąć. A gdy to zrobi, od czasu do czasu róbmy to profilaktycznie.
Ocet doskonale wyczyści i zdezynfekuje klatki małych  puszystych zwierzątek. Zwłaszcza strategiczne miejsca jakimi są ‘toalety’ naszych milusińskich.
Kubek octu podgrzewamy w mikrofalówce. Jej wyczyszczenie ze wszystkich pozasychanych pozostałości po podgrzewanych posiłkach nie powinna stanowić problemu.
Mieszkanka 1 do 1 octu jabłkowego i wody zalecana jest jako szampon dla psów o wrażliwej skórze.
Niewielka ilość białego octu rozpuszczona w ciepłej wodzie pobije na głowę chemiczne środki ze sklepu i na glanc wymyje drewniane podłogi, które nie wymagają woskowania.
Jeśli olej w walce z wszami nie przypadnie nam do gustu, wypróbujmy ocet byle nie spirytusowy.
W gotowaniu jajka na miękko winny ocet zastąpi sól, powstrzymując białko przed wylaniem
Plamy po gumie do żucia na ubraniu zejdą, gdy delikatnie wyszorujemy je szczotka do zębów i octem podgrzanym w mikrofalówce. Potem wystarczy ubranie wrzucić do pralki.
Do szorowania łazienki użyjmy białego octu.  Płytki, muszla klozetowa, wanna, prysznic. Skorodowane główki prysznicowe lub krany obwijamy wilgotnymi szmatkami namoczonymi w białym occie. Zostawiamy na noc i spłukujemy wodą.  Roztwór octu i wody wlewamy do pojemnika, który używamy do spryskiwania kwiatków ( najlepiej kupić  osobny do tego celu) i aplikujemy na brudną powierzchnię muszli, umywalki...... By udrożnić odpływ w wannie i umywalce stosujemy mieszankę: kubek sody do pieczenia plus 3 kubki gotującej się wody plus kubek białego octu.  Nie mieszamy ich razem, lecz wsypujemy i wlewamy do odpływu w ww. kolejności. Osobiście sprawdzone.

Folia aluminiowa 2

Izolator
uchroni śpiwór przed przemoknięciem, posłuży jako izolacja między nim a trawą, a zapałki nie zmoczą się, gdy je nią owiniemy 
Przynęta  na ryby
pomysłowo owinięta wokół haczyka może znęci jakąś rybkę
Zastępcze naczynie
 gdy wybieramy się na ognisko lub planujemy wypad do lasu i nie chcemy dźwigać ciężkiej patelni przyda się jako zaimprowizowane naczynie
Odstraszacz na pszczoły
 nie potrafią się oprzeć szklance słodkiego napoju. Owijamy górną część szklanki folią i robimy dziurkę słomką, przez którą raczymy się orzeźwiającym płynem
‘Pojemnik' na mokre pędzle
 planujemy malowanie, które zajmie kilka dni, nie musimy pod koniec pracy za każdym razem myć i suszyć pędzla. Owiniemy go ściśle folią, przytrzymamy gumką nad włosiem a przedtem wyciśniemy nadmiar farby.
Paleta malarska 
 gotową drewnianą paletę owiniemy folią, w ten sposób nie musimy tracić czasu na jej czyszczenie, albo wystarczy kawałek kartonu przycięty w formie palety i owinięty folia.
Lejek
ma jedną przewagę nad normalnym lejkiem, jest elastyczny i można go dopasować do niemal każdego otworu
Generator hałasu
 Żeby zniechęcić naszego ulubieńca od wskakiwania na meble i wylegiwania się na fotelach i sofach, rozłóżmy na nich folię. Szelest powinien odstraszyć zwierzę.
‘reflektor ciepła’
 folia umieszczona za załączonym kaloryferem odbije ciepło, które zazwyczaj jest pochłaniane w pewnej części przez ścianę
WKRÓTCE

Folia aluminiowa nie tylko trzyma ciepło partI

By pozbyć się w popiołu z kominka, dobrze wyściełać go podwójną warstwą folii i gdy ta wystygnie po prostu ja złożyć
Można owinąć górną część oprawki okularów, żeby uniknąć poplamienia ich farbą do włosów, gdy chcemy umilić sobie czekanie lekturą
Po jakimś czasie sprężynki, które trzymają baterie w pilocie, latarce czy mp3 poluzowują się, wystarczy zrobić małą aluminiową podkładkę, którą umieścimy między baterią a sprężynką.
Sposób na przesunięcie dużych i ciężkich mebli – podkładamy pod nogi folię, matową stroną do podłogi
Do czyszczenia biżuterii wyściełajmy małą miskę folią, napełniamy wodą, w której rozpuszczamy proszek do prania, nie w płynie i bez wybielacza. Moczymy biżuterię przez minutę. Płuczemy pod bieżącą wodą i suszymy na powietrzu.
Pozostałe kawałki czystej folii posłużą do naostrzenia nożyczek. Pomarszczona, pogiętą folie rozprostowujemy,  wygładzamy, składamy  kilkakrotnie by utworzyć dużo warstw i tniemy.
Przyspieszmy prasowanie – większość ciepła z żelazka jest pochłaniana przez deskę. W rezultacie, zanim uda się nam wyprasować pogniecioną koszulę, musimy się sporo ‘namachać’ żelazkiem. Pod materiał, którym jest obciągnięta deska umieszczamy folię, która odbije ciepło z powrotem.
Żeby ślimaki trzymały się z dala od naszych warzyw w ogródku, wymieszajmy ściółkę z paskami folii.
W zimie, małe zwierzęta takie jak króliki i myszy żywią się korą młodych drzewek. Późną jesienią dobrze jest  owinąć  drzewka podwójną warstwą folii.
Jeśli chodzi o ptaki wyjadające owoce z drzew, możemy zawiesić na gałązkach paski folii, lub nawet owinięte folią muszelki żeby wzmocnić efekt ‘hałasogenny’.
Rośliny doniczkowe na naszych parapetach otrzymują ‘jednokierunkowe’ światło dlatego często muszą się przechylać w stronę, z której ono płynie. By nie musiały robić ‘żurawich szyi’,  wykorzystajmy zbędne pudełka.  Usuwamy jeden bok i górną część, pozostałe trzy ścianki oklejamy folią odblaskową stroną na zewnątrz.  Umieszczamy roślinę w tak skonstruowanym pudełku z powrotem na oknie.

Sól wcale nie musi szkodzić 3


Ukąszenia os i pszczół: Ukąszenie zwilżamy wodą i posypujemy solą.
Brudne żelazko: zakładka obok - Anthea Turner
Łupież: Biały zrogowaciały naskórek zalegający na skórze głowy trudno usunąć – czesanie lub zwykłe mycie szamponem nie pomaga. Wiec przed umyciem włosów zaaplikujmy sobie na suchą skórę głowy sól, kilka okrężnych ruchów masujących i voila.
Czyszczenie doniczek: Jeśli dostęp do wody mamy ograniczony, wystarczy wsypać do doniczek sól i zeskrobać zaschniętą ziemię i brud sztywną szczotką
Wyblakłe kolory: By kolorową odzież i ręczniki uchronić od utraty koloru, do pierwszych dwóch, trzech prań wsypmy mniej więcej szklankę soliNa plamy pod pachami: 4 łyżeczki (do herbaty) rozpuszczamy w litrze gorącej wody. I moczymy ‘zarażone’ żółtymi plamami miejsca w roztworze.Żółty ser i pleśń: Żółty ser ma tendencje do szybkiego pleśnienia, zwłaszcza w mojej lodówce. A do tego tani nie jest. Owijam go papierowym ręcznikiem lub chusteczką jednorazową namoczoną w solnym roztworze. Pomarszczone jabłka: Szybko odzyskają gładką skórkę po namoczeniu w lekkim roztworze soli
Wyciekające jajka na miękko: Często jajka w wodzie pękają, zanim dogotujemy je  na miękko a białko zaczyna uciekać. By zatrzymać je w skorupce, przed wrzuceniem jajek do wody, wpierw wrzućmy do niej pół łyżeczki soli. Ocet też będzie pomocny
Jak łatwo obrać jajko na twardo: tak by nie rozbić skorupki na tysiące małych kawałków? Zróbmy tak samo, jak w poprzednim przypadku – szczypta soli do wody przed włożeniem jajka.

Na pryskający tłuszcz z patelni: Gdy smażymy boczek lub nieopatrznie do tłuszczu dostanie się woda trzeba szczególnie uważać na oczy. Zapobiegniemy temu jeśli przed włożeniem mięsa lub warzyw na patelnie, posypiemy ją odrobiną soli.
Gorzka kawa: Może da się uratować przegotowaną kawę szczyptą soli.
Przypalone mleko: Garnek moczymy i posypujemy solą, po 10, 15 min możemy je zeskrobać
Zaschnięte pieczone resztki na naczyniach żaroodpornych i nie tylko : Zanim takie naczynie umyjemy, potraktujmy je solą, lekko zmoczmy i zaczekajmy aż sól ‘uniesie’ spieczone jedzenie.


WKRÓTCE:


Folia aluminiowa

Sól poza stołem część 2

Do ubijania piany z białka
Na pleśń
Na tłuste plamy na odzieży
 Wystarczy szczypta soli, by skrócić proces ubijania, a piana będzie sztywniejsza i większa.
 Sok z cytryny wymieszany z solą likwiduje pleśń.
 Mieszamy jedną porcję soli na cztery porcje alkoholu.
Do mycia zębów i ich polerowania
Do mleka
Do spalonych i przypalonych naczyń emaliowanych
 Pasta złożona z równych porcji sody i soli  uratuje sytuacje kiedy zabraknie nam ‘normalnej’ pasty do zębów.A szczypta soli na szczoteczkę pomoże nam je wypolerować.
 Pozostanie dłużej świeże gdy wsypiemy szczyptę soli.
 Przez noc moczymy je w osolonej wodzie, a na następny dzień gotujemy w nich wodę  z solą. Działa na 100%.
Do ciętych kwiatków
Do klamerek na bieliznę
Do szczoteczek do zębów
 Szczypta soli w wodzie w wazonie przedłuży im życie
 Jeśli ugotujemy je przed użyciem w osolonej wodzie, będziemy się nimi cieszyć dłużej
 Przed pierwszym użyciem namoczmy je w osolonej wodzie, która przedłuży im życie
Do kratki ściekowej
Usuwanie plam z kawy i herbaty
Na chwasty i trawę
 W równych proporcjach np.mieszamy szklanke soli, szklankę sody do pieczenia z połową szklanki  białego octu.  Wlewamy do kratki ściekowej  w wannie. Po 10 min dolewamy 2 litry gorącej wody.  Likwidujemy brzydki zapach i rozpuszczamy tłuszcz.
 Z filiżanek i karafek. Na gąbkę nanosimy szczyptę soli i ruchami okrężnymi usuwamy plamy.
 1 porcję soli na 3 porcje gotującej się wody  - wylewamy bezpośrednio na chwasty. A jeśli nie chcemy by w szczelinach między płytami chodnika np. w ogrodzie rosła nam trawa, wystarczy posyp

Sól część 1



Jako pasta do polerowania
Do sprzątania
 Mieszamy sól z octem aż do otrzymania gęstej pasty.Używamy do polerowania miedzi, srebra i mosiądzu. 
 Posypujemy solą rozlany na podłodze olej i jajka. To ułatwia ich zebranie.
Przeciw tworzeniu się lodu na szybach
Do szorowania naczyń
 Miękką gąbką zamoczoną w roztworze solnym przecieramy od wewnątrz szyby w mieszkaniu i samochodzie i zostawiamy do wyschnięcia.  
 Wrzucamy sól kamienną do zalęgających tłuszczem naczyń, zanim zaczniemy je szorować. Sól pomoże ‘przegryźć’ się przez tłustą warstwę.
Sterylizacja gąbek, zwłaszcza kuchennych
Na mrówki
 Ponieważ gąbki stanowią idealne podłoże do rozwoju wszelkiego rodzaju bakterii, raz na jakichś czas moczymy ją w ciężkim roztworze soli. 
 Ścieżka usypana z soli w miejscu ich najczęstszych  wędrówek będzie dla nich barierą nie do przekroczenia.
Do płukania ust i gardła
Na śmierdzące deski do krojenia
 Jedna łyżeczka soli i jedna łyżeczka sody do pieczenia na pół szklanki ciepłej wody, Odświeży oddech. 
 Jeśli deska zaczyna śmierdzieć, to znaczy, że ‘przebudziły’ się bakterie. Trochę soli wetrzyjmy w deskę, zostawmy na kilka minut, by się ‘przegryzła’ a potem opłuczmy bieżącą wodą. Zapach zniknie.  
Na plamy z czerwonego wina i krwi
Na psią czy kocią urynę, oraz inne plamy na podłodze
 Sypiemy sól prosto na plamę, która powinna wino wchłonąć. Róbmy to etapami. Wymieniajmy sól aż do chwili gdy plama zniknie.Nie wiem, czy powinno się sypać sól bezpośrednio na ranę, ale podobno przeciwdziała infekcji.
 Nie tylko likwiduje nieprzyjemny odór, ale wchłania płyny, które można z łatwością usunąć odkurzaczem

Olej ale nie do jedzenia

Zwykły olej, jaki używamy do smażenia pomoże nam w:
·         Usunięciu zarysowań na panelach  Podobno. Moje panele ucierpiały w ostatnie wakacje podczas malowania i porysowały się okropnie po tym jak zaczęłam przesuwać ciężką szafkę na dwa metry.  Wtarłam w nie olej, po jakimś czasie drugi raz. Pod światło je niestety widać. To samo zrobiłam z blatem mojej szafki, na której pozostały matowe plamy po usunięciu plamek z farby. Po natłuszczeniu wygląd poprawił się o jakieś 70, 80 % dopóki olej nie ‘wywietrzał’.
·          spowolnieniu procesu zmatowienia i powstania śniedzi na  wyrobach z mosiądzu i miedzi. Po skończonym polerowaniu przetrzyjmy je kilkoma kroplami oleju.
·          uporaniu się z pękaniem i powstawaniem plam na drewnianych deskach do krojenia
·         Usunięciu farby ze skóry i włosów. Maczamy kawałek waty w oleju i lekko ścieramy muskając poplamione miejsca.
·         Likwidacji irytującego skrzypienia zawiasów drzwi. Olej i masło dadzą temu radę.
·         Odklejeniu ‘upartych’ naklejek. Gdy byłam mała moczyłam butelki z fajnymi naklejkami w wodzie, ale to za dugo trwało. Więc by przyspieszyć ich odklejenie smarowałam je masłem lub olejem.
·         Odblokowaniu zaciętych zamków błyskawicznych. Tak samo jak przy plamach z farby, bierzemy kawałek waty, moczymy w oleju i  zamek oliwimy.
·         Glancowaniu czyli polerowaniu butów. Zamszowe odpadają.
·         Sprawieniu, ze stara skóra stanie się nieco bardziej elastyczna. Przedtem jednak, sprawdźmy, czy nie zostawimy na niej żadnych plam.
·         Niedopuszczeniu by brud przykleił się do narzędzi ogrodowych oraz by je uchronić  przed szybkim rdzewieniem. Dlatego pokryjmy je cienką warstwą oleju.
·         Wypolerowaniu mebli przez wymieszanie soku cytrynowego i oleju w proporcji 1/3.
·         W pozbyciu się klejącej mazi pozostałej po odpryśnięciu kafelków od drewnianej podłogi. Lejemy olej  prosto na maź , czekamy aż wsiąknie i zeskrobujemy lub też zbieramy papierowym ręcznikiem.
·         W natłuszczeniu rzeczy zrobionych z modeliny, która w gotowaniu straciła kolory lub z masy solnej.
·    W łatwym usunięciu wosku skapującego ze świeczek na świeczniki. Zanim taką świeczkę zapalimy, przetrzyjmy świecznik olejem.
Wkrótce

Samowystarczalny ogród miejski.

  Warzywny ogród miejski w Detroit.  1280 akrów. Żywi 2000 domostw za friko.  Jest też ogród, w którym kwitnie 200 drzew owocowych. Dostarcz...