poniedziałek, 5 marca 2012

Jak zaoszczędzić i niczego nie zmarnotrawić


Z jednej strony kryzys finansowy, z drugiej nurt proekologiczny , więc warto by było wrócić do starych i sprawdzonych sposobów wykorzystując przede wszystkim to, co znajdziemy akurat pod ręką. Nie jest powiedziane, że domowe remedia mają na stałe zagościć w naszych domach. Można je  wykorzystać jako tymczasowe pogotowie ratunkowe w sytuacjach, gdy w danej chwili zabraknie nam danego środka do walki z uporczywym lub chwilowym problemem.
Wystarczy nieraz pomyszkować w kuchni, zajrzeć do do lodówki  - jogurt naturalny jest świetny dla suchej, napiętej cery, z ubitych białek jajka zrobimy maseczkę dla tłustej skóry a cytrynę wykorzystamy m.in. do zabicia nieprzyjemnego zapachu z rąk.
Oliwa z oliwek, soda oczyszczona, ocet, sól........Przykłady można mnożyć, a przy tym są tanie i ekologiczne. Większość z nas jednak za nic w świecie nie zrezygnuje z gotowych środków dostępnych w sklepach, które w błyskawicznym tempie poradzą sobie z różnymi problemami począwszy od plam i porysowanych paneli po suche łokcie i spierzchnięte usta. Nie musimy ich skreślać z naszej listy zakupów, wystarczy ,że np.  raz w tygodniu poprawimy stan swoich włosów medykamentem przyrządzonym  domowym sposobem lub wyczyścimy muszlę klozetową octem rozcieńczonym wodą, bo akurat została reszta w butelce i szkoda by było ją wylać.
Jeśli jesteśmy przy chemicznych produktach takich jak lakier do włosów czy lakier do paznokci,  też warto zwrócić na nie uwagę, bo chociaż nieprzyjazne środowisku, to uratują uciekające oczka w rajstopach.
 Podstawa to sensowne wykorzystanie środków, które bardzo często marnotrawimy. Choćby taka woda z gotowanych jajek lub akwarium. Stanowi wspaniałą pożywkę dla roślin na naszych parapetach.
Gdy się rozejrzymy zdamy sobie sprawę, że niemal każdy środek zarówno ten chemiczny jak i naturalny, jaki znajdziemy  w naszych domowych pieleszach,  ma swoje przeznaczenie i nieraz pomoże nam wyjść z opresji.
Zacznijmy myśleć, jak pomóc przyrodzie ale też nie wyrzucajmy wszystkiego, bo akurat została przekroczona data ważności albo nie warto czegoś trzymać bo ma to zły wpływ na dziurę ozonową. Skoro już wydaliśmy pieniądze spróbujmy dany produkt wykorzystać na naszą korzyść. A w przyszłości róbmy zakupy bardziej rozsądnie.
                                                       Wkrótce:
                                                
                                                olej


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kolonoskopia nie jest straszna.

Miałam dzisiaj kolonoskopie pod znieczuleniem. Ponieważ część rodziny jest obciążona polipami, cystami, kaszakami i innymi wykwitami cie...